ÚVOD

Ahoj, dobrý den či dobrý večer, zdravím vás všechny milovníky a obdivovatele plemene velký knírač. Zdravím i ty, kdo na tyto stránky zabloudili náhodou a doufám, že i vy si tady najdete něco, co vás zaujme. Nechci vás zbytečně unavovat dlouhatánským povídáním o tom, jak jsem vždycky chtěla psa. Chtěla!!! Řízením osudu mě první velký knírač vláčel na vodítku, když mi bylo šest let a když fenka ve svých dvanácti letech umřela na rakovinu, přišel k nám velký knírač zase. Mám je okolo sebe dodnes a doufám, že tomu tak ještě dlouho bude, pokud mi to zdraví dovolí.

Zakladatelkou chovatelské stanice VENDUNO se stala zcela neplánovaně, fena Gita od Rýznarky, která se ke mně dostala asi ve věku jednoho roku, poté, co stihla vystřídat několik majitelů. Poznala, co je to hlad, zažila křik a absolutní nepochopení pro psí potřeby. Když ke mně přišla, tvářila se nepřístupně a dávala mi najevo, že o lidech ví své a že ji naprosto nezajímám. Doufala jsem, že ta kníračí dušička nebude úplně zlikvidovaná a že pochopí, že to špatné už skončilo. Naštěstí byla natolik silná, že ji předchozí neblahé zkušenosti s lidmi úplně nezlomily. Dlouho trvalo, než mi začala důvěřovat, ale pak jsme se velice sblížily. Všechno dobře dopadlo a Gita se dožila téměř třinácti let. Měla jsem ji moc ráda. Právě její neradostné zážitky mi ukládají za povinnost napsat, že pro výběr plemene nestačí pouze to, že se mi líbí na fotografii v Atlasu plemen psů!

Pokud si jedete poprvé v životě pro štěně, zkontaktujte nejdříve chovatele nebo poradce chovu plemene, které si chcete pořídit, zkonzultujte s nimi svůj výběr a obzvláště u velkých plemen si vyhodnoťte, jestli vaše finance, fyzická kondice a váš volný čas budou opravdu pro psa dostačující. S výběrem a pořízením psa by měli souhlasit i ostatní členové rodiny. Nebylo by pak zklamaných majitelů a hlavně zrazených psů.

A jaký vlastně velký knírač je?
Určitě to není pes pro úplné začátečníky. Říkám, že knírač "vidí za tři rohy a pán musí vidět nejméně za pět". Nedůsledný, neurotický člověk, bez vztahu k aktivnímu pohybu, bez špetky intuice, nemůže jako pán u velkého knírače uspět. Tito psi potřebují někoho, kdo je plně zaměstná, jinak se zaměstnají sami... (např. honěním zvěře). Milují dlouhé vycházky bez ohledu na počasí, zvládnou běhání u kola, rádi plavou, jezdí autem, jsou ochotni doprovázet vás kdykoliv a kamkoliv, protože s nudou se přátelit nikdy nebudou. Vzhledem k výšce a váze v dospělosti, je třeba odmalička začít s důslednou a laskavou výchovou, potom s výcvikem, abychom je zvládli a měli plně pod kontrolou. Proto je více než vhodné porozhlédnout se po Kynologickém klubu, kde vám poradí a pomohou s výcvikem. Nezapomínejte, že velký knírač je zařazen mezi služební plemena, to znamená, že jeho stavba těla, hrubá srst a inteligence ho předurčují k tomu, aby zvládal jakýkoliv druh výcviku, ať už se jedná o všestranný, záchranářský, stopařský nebo policejní. Nikdy by mu neměla být vnucena role domácího povaleče.

Ale pozor, knírač si vás musí jako pána vážit, otestuje vaši nervovou soustavu a vyzkouší kolik vydržíte. Je velmi chytrý, okamžitě odhalí vaši nerozhodnost, neschopnost, a oťukne, jestli by nemohl šéfovat sám, což by se nikdy stát nemělo.

Jinak s vámi bude vařit, péct, sázet stromky, krmit králíky, protože velice rád asistuje u veškerého rodinného dění. Má rád děti a ochotně se zapojí do jejich her. Snese se i s domácími zvířaty, pokud si na ně zvyká od mládí. Může žít v bytě i na zahradě, nejlépe obojí. Spolehlivě ohlídá váš majetek. Stane se vaším oddaným ochráncem a kamarádem, nepostradatelným členem rodiny. Zamilujete si jeho povahu a on vám vaši lásku tisíckrát oplatí tak, že navždycky zůstane zapsán ve vašem srdci.

Takový je velký knírač, pro mě nejlepší plemeno na světě.

Přeji vám všem, kdo jste si toto plemeno pořídili nebo jste se k tomu rozhodli, ať se vám povede objevit v jeho srdci tu perlu, která tak krásně jiskří a symbolizuje jeho úžasnou povahu a temperament. Nikdy nedovolte, aby zmatněla nebo zhasla.